piątek, 14 maja 2021

, , , , , ,

Serum z kwasem traneksamowym Exaglow od Facetheory


Serum Exaglow to moje pierwsze spotkanie z marką Facetheory. Zawiera 5% kwasu traneksamowego, niacynamid, stabilną formę witaminy C, kwas mlekowy, kwas hialuronowy oraz wyciąg z lukrecji. Serum ma działanie przeciwpigmentacyjne i rozjaśniające. Zawiera antyoksydanty oraz substancje nawilżające.

Skład: Aqua, propanediol, tranexamic acid, niacinamide (vitamin B3), lactic acid, sodium ascorbyl phosphate , glycerin, sodium anisate, , sodium levulinate, glycyrrhiza glabra (liquorice) root extract, gellan gum, sodium phytate, sodium hyaluronate, citric acid, potassium sorbate.

Skład, jak widać, jest bardzo prosty, nie ma zbędnych wypełniaczy. Substancje aktywne wzajemnie się uzupełniają, tworząc efektywną i bardzo przyjemną formułę.

Propanediol - nawilżający glikol roślinny, rozpuszczalnik, promotor przenikania. Pomaga wprowadzić do kosmetyku substancje słabo rozpuszczalne w innych mediach. Później widzimy gwiazdę serum: kwas traneksamowy. Początkowo znany jako substancja przeciwkrwotoczna, przyczynia się do skuteczności leczenia pokrzywki, świądu, różnych stanów zapalnych skóry. Świetnie sprawdza się w przypadku cery z trądzikiem różowatym. Kwas traneksamowy jest wykorzystywany w leczeniu przebarwień. Działa na różnych etapach melanogenezy, eliminuje widoczne przebarwienia i zapobiega powstawaniu nowych. Blokuje produkcję melaniny wywołanej promieniowaniem UV, zapobiega jej kumulacji, zmniejsza aktywność melanocytów. Oprócz działania rozjaśniającego wykazuje również działanie nawilżające. Używany jest przy przebarwieniach posłonecznych, hormonalnych, pozapalnych oraz przy dyskolorycie cery. Jest łagodny dla skóry. Kolejny składnik to znany i lubiany niacynamid. Jest to silny antyoksydant, hamuje syntezę melaniny - działa więc rozjaśniająco, reguluje pracę gruczołów łojowych, ma zdolność zwężania porów, posiada właściwości przeciwzapalne, łagodzi zaczerwienienia. Jednak w wysokich stężeniach potrafi tymczasowo rozszerzyć naczynia krwionośne. Stabilizuje w pewnym stopniu (jak i inne antyoksydanty) filtry UV, zwłaszcza te starszej generacji, w kremach SPF, podnosi nieco ochronę UVB. Kwas mlekowy jest jednym z głównych składników NMF czyli naturalnego czynnika nawilżającego. Wpływa na nawodnienie i nawilżenie skóry, utrzymuje właściwy poziom nawilżenia skóry, posiada właściwości złuszczające, antybakteryjne, przeciwstarzeniowe. Pełni funkcję regulatora PH. Sodium Ascorbyl Phospate (SAP)- sól sodowa witaminy C : stabilna forma witaminy C, posiada właściwości rozjaśniające, antyoksydacyjne, ale i antybakteryjne i przeciwtrądzikowe. Jest łagodna dla skóry. Ta forma witaminy C wykazuje się dużą efektywnością w redukcji stanów zapalnych skóry. Glicerynę można chyba pominąć, choć warto wspomnieć o jej niedocenianych właściwościach nawilżających. Tu, wydaje mi się, wraz z wodą , solą sodową kwasu anyżowego (sodium anisate) oraz solą sodową kwasu lewulinowego (sodium levulinate) stanowi składnik delikatnego, ale bardzo skutecznego konserwantu. Ekstrakt z lukrecji gładkiej : bomba antyoksydacyjna, jeden z najsilniej działających przeciwutleniaczy pochodzenia naturalnego. Rozjaśnia i redukuje zaczerwienienia. Zmiękcza, nawilża, wspomaga leczenie np. zmian atopowych. W serum mamy jeszcze wodę, substancje żelujące, regulatory kwasowości, kwas hialuronowy, substancję chelatującą.

PH serum wynosi ok. 5,5. Kwas traneksamowy nie wymaga niskiego PH, Optymalna formulacja wynosić powinna pomiędzy 5 a 8. Więcej o tym kwasie można poczytać między innymi tu i tu.
Sól sodowa kwasu askorbinowego, jak też i kilka innych form witaminy C wymaga wyższego PH niż sam kwas askorbinowy. Dla SAP optymalne jest PH 6- 7, jednakże przy nieco niższych temperaturach (poniżej 20 stopni) w nieco niższych PH jest również bardzo stabilna. Więcej tu.
Dlatego też, jak sądzę, na opakowaniu serum podana jest informacja, aby przechowywać je w ciemnym i chłodnym miejscu.

Działanie serum ukierunkowane jest na rozjaśnianie przebarwień i zapobieganie im. Nie mam melazmy ani dużej skłonności do przebarwień. Dlaczego więc takie serum? Od ok. 2 lat moja cera twarzy jest ciemniejsza od pozostałych części ciała. Pomimo, iż od ponad 15 lat nie opalam się, unikam słońca, stosuję kremy z filtrami UV w zalecanej ilości (mniej lub bardziej regularnie...). Chciałabym wypróbować dostępne kosmetyczne preparaty mogące nieco skórę rozjaśnić.

Czy to serum zdaje egzamin? Odnoszę wrażenie, że tak. Nie jest to jakieś ekstremalne rozjaśnienie, ale cera ma zdecydowanie bardziej równomierny koloryt, jest nieco jaśniejsza, zaczerwienienia są zredukowane. Wydaje mi się, ze naczynka są też jakby bledsze - choć wiadomo, że naczynek kosmetykami zlikwidować się nie da. 

Serum ma przyjemną, żelową konsystencję, nie jest lepiące, ładnie wchłania się, jest bezzapachowe. 

To jeden z bardzo niewielu preparatów w Europie, gdzie kwas traneksamowy występuje w stężeniu 5%. Cena serum nie jest wysoka: na europejskiej stronie marki jest to ok 23 euro, ale bardzo często mają spore promocje, nawet ok. 50%, prawie zawsze promocja 20% (kod widoczny na stronie głównej), cena przesyłki w całej Europie to 4,99 euro przy zakupach do 30 euro, powyżej przesyłka za darmo.

Skład, walory użytkowe, dostępność (uważam, że warunki przesyłki do EU rekompensują fakt, iż zamawiać można tylko u nich na stronie) oraz cena stawiają Exaglow w czołówce preparatów z kwasem traneksamowym, dostępnych w Europie. 

Na pewno kiedyś do niego wrócę, z Facetheory mam jeszcze serum z 2% kwasem salicylowym, ktore czeka na zwolnione miejsce. Bardzo interesuje mnie jeszcze serum Regena C30 z 30% etylowanym kwasem askorbinowym, które może stanowić tańszą alternatywę dla słynnego NIOD EAA. 

Kosmetyki Facetheory nie zawierają żadnych szkodliwych czy kontrowersyjnych substancji (wyszczególnione u nich na stronie),  nie zawierają substancji pochodzenia zwierzęcego i nie są testowane na zwierzętach.

Udostępnij:

0 komentarzy:

Prześlij komentarz